in ,

Многу пари ќе се “истурат” кај нашите соседи: Српската руда од која се прават батерии за електрични возила може да направи економски пресврт во земјата

Србија би можела да има големи придобивки од револуцијата во автомобилската индустрија, односно преминот кој веќе се случува кон електричните возила.

Српскиот претседател Александар Вучиќ, пред неколку дена дена од Светскиот економски форум во Давос најави дека Кинезите би можеле да изградат фабрика за електрични возила во област во западна Србија, каде што се наоѓа јадарит кој содржи големи количества литиум потребни за производство на батерија за електрични автомобили.

Медиумите пишуваат дека Србија располага со огромни количини на овој хемиски елемент, што може да ги задоволи дури 10 отсто од светските потреби.

Компаниите веќе разговарале за влез на пазарот во Србија, а сето ова би можеле да значат милијарди евра вбризгани во српската економија во следниот период, а како победник во бизнисот со електрични возила да биде токму нашиот северен сосед Србија.

Извор: centar.mk

loading...

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Значително затоплување: УХМР со добра вест за времето

Близначкиве кои пред 18 години беа вистинска сензација бидејќи се родени со различна боја на кожата – еве како изгледаат денес