in

Што се случува со нашите очи кога ќе ги протриеме и ни се појавуваат „светки“?! Еве го одговорот! (ВИДЕО)

loading…Сите знаеме за оние невообичаени точки кои ни се прикажуваат пред очите откако ќе ги истриеме.

Но, за волја на вистината знаат да се појават и во некои други прилики. Не станува збор за никакви халуцинации, туку се работи за сосема вообичаена појава која ја има преку 70 отсто од популацијата.

Научниците откриле дека се работи за “Muscae Volitantes”, што всушност е назив за летачки мушички кои постојат во внатрешноста на очното јаболко. Доколку помисливте дека се тоа живи организми, се лажете, иако тие се движат и го менуваат обликот.

Значи, целата таа „пајажина“, „летачките честички“ и „дамки“ пред вашите очи не се причина за грижа.

Станува збор за мали, речиси незабележителни „предмети“ кои фрлаат сенка на нашата рожница. Може да бидат парчиња од ткиво, црвните крвни зрнца или грутчиња протеини, и затоа што се наоѓаат во течноста која ги исполнува нашите очи, се движат заедно со движењата на окото.

Извор: exclusive.mk

loading...

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

loading...

Мала незгода: Деколтето од фустанот падна па Ријана несакајќи покажа повеќе од што сакаше! (ФОТО)

Баба Зора има 77 години а месечно заработува некогаш и повеќе од 1.000 евра!