(ВИДЕО) “ЗА ОВА МОЛЧЕВ ТРИ ДЕЦЕНИИ” : Првата жена која ја посети вселената откри морничава тајна


loading…


Влентина Терјошкова е првата жена која сама полетала во вселената, а малку недостигало никогаш да не се врати од тоа патување. Кога на крај мисијата успешно завршила, Валентина добила светска слава. Сепак, некои детали од ова вселенско патување останаа непознати до ден денес.

Терјошкова била избрана за мисијата поради нејзиното големо искуство во скокање со падобран, што на крајот од мисијата било потребно за да се врати назад.

Влентина Терјошкова е првата жена која сама полетала во вселената, а малку недостигало никогаш да не се врати од тоа патување. Кога на крај мисијата успешно завршила, Валентина добила светска слава. Сепак, некои детали од ова вселенско патување останаа непознати до ден денес.

Терјошкова била избрана за мисијата поради нејзиното големо искуство во скокање со падобран, што на крајот од мисијата било потребно за да се врати назад.

Во целата приказна постои и еден кобен пропуст. Пред крајот на патувањето таа забележала дека бродот се оддалечува од Земјата, наместо да се приближува.

Во Советскиот Сојуз вакви грешки не биле дозволени, особено поради тоа што постоел “натпревар” меѓу Русите и Американците.

Дизајнерот на бродот Сергеј Королејв побарал од Терјошкова да не зборува за овој пропуст.

– Јас потоа од него побарав да не биде казнета личноста која ја направила грешката, бидејќи знаев какви беа казните во тоа време. Овој настан беше тајна која ја чував 30 години – вели Валентина.

Извор: маркукуле.мк

ВМЕТНИ РЕАКЦИЈА
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry
loading...
Previous (ВИДЕО) Ова се некои од тајните на Белата Куќа за кои малкумина слушнале
Next Дневен хороскоп за четврток (29.03.2018)

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *